Porady farmaceuty
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy

Czy eko znaczy organic? O rodzajach kosmetyków naturalnych

Znaczenie białka konopnego w diecie

Słodkie i zdrowe - to, jest możliwe, czyli czym słodzić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Lampa Sollux - czyli lecznicze światło

Co nieco o spirulinie, czyli jak algi morskie wpływają na zdrowie naszych dzieci i nas samych?

Olej kokosowy - zdrowie dla Europejczyka prosto z palmy

Jak prawidłowo wykonać inhalację?
Jak prawidłowo wykonać inhalację? To pytanie jest bardzo zasadne, gdyż od skuteczności jej przeprowadzenia w dużej mierze zależy efekt terapeutyczny zastosowanych leków. Jak przygotować się do inhalacji, jak dozować leki oraz jak dbać o nasz inhalator, aby służył nam długie lata?

MSM - Magiczna Siarki Moc!
W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele suplementów diety – wśród nich ważne miejsce zajmują te z MSM. Zainteresowanie metylosulfonylometanem wynika z szerokiego spektrum działania tej substancji – przeciwbólowego, przeciwzapalnego czy przeciwreumatycznego. Ten naturalny organiczny związek siarki jest przede wszystkim skuteczny i bezpieczny.

Ostropest plamisty - moc drzemiąca w naturze
Ostropest plamisty to znana od tysięcy lat roślina, która była na co dzień wykorzystywana przez nasze babcie. Wygląda jak wielki oset i choć widok nie zachęca do skorzystania z niego to wierzcie mi moc jego owoców jest wielka.

Pół litra pod choinkę ?

Imbir i jego właściwości zdrowotne - czyli bez imbiru ani rusz
Kiedy wiele lat temu po raz pierwszy ujrzałam w sklepie imbir byłam zdziwiona jego bulwiastym wyglądem. Coś jednak kusiło mnie żeby go kupić. Kiedy obrałam skórkę i pierwszy raz do mojego nosa doszedł przecudowny zapach zingiberolu wiedziałam, że nie rozstanę się z nim już nigdy. Gdy spróbowałam go na surowo trochę powstrzymałam swój entuzjazm bo był zarówno potwornie kwaśny, ostry i gorzki. Jednak gdy nauczyłam się go używać w kuchni poczułam jego leczniczą moc.

Jak żyć z nadwrażliwością na salicylany?
Niezbyt wielu z nas wie, że istnieje coś takiego jak nadwrażliwość na salicylany. Osoby będące uczulone na salicylany mają z tym jednak bardzo duży problem. Bo wbrew pozorom ich ograniczenia nie dotyczą tylko spożywania leków ale nawet niektórych owoców, warzyw, soków, słodyczy. Muszą być naprawdę bardzo ostrożne. Zobaczmy więc, co może zaszkodzić osobom nadwrażliwym na salicylany.

Wakacyjny ból karku
Dziwnym trafem często na wakacjach zdarza się, że nagle dopada nas silny ból karku. Uczucie jest bardzo nieprzyjemne, często określane sztywnością, ciągnięciem w jedną stronę. Taki ból powoduje mocne ograniczenie ruchów głową i lęk przed nawet lekkim obrotem głowy w jakąkolwiek stronę.

Jak złagodzić kaca na wakacjach i poza nimi?
Wakacje to czas relaksu - upragnionego odpoczynku. W większości przypadków, a szczególnie na wakacjach za granicą taki odpoczynek wiąże się ze spożywaniem większej ilości alkoholu. Słońce, plaża dlaczego by nie? A i w Polsce klimat sprzyja grilowaniu połączonemu nieodzownie z piciem napojów wyskokowych. Jak sobie pomóc, gdy po tym miłym wieczorze budzimy się skacowani? Mądre głowy napisałyby, że nie należało tyle pić, albo że pić to trzeba z umiarem ... to prawda, ale co jeśli już jest za późno?

S.O.S w leczeniu oparzeń słonecznych
Lato to pora roku, na którą wszyscy czekamy. Jedni tęsknią za słońcem a inni po prostu marzą o urlopie. Chcąc czy nie chcąc promienie słoneczne wywrą swój wpływ na naszej skórze. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy się kremami z filtrami UV to nie będzie to dla nas miało przykrych konsekwencji. Jeśli jednak ,,słonko nas spiecze’’ to odchorujemy to boleśnie. Co wtedy począć?

Sprawdź dlaczego musisz suplementować krzem?
Krzem to życie samo w sobie. Nawet nie spodziewamy się jak bardzo jest nam niezbędny do życia. Nasze babcie doceniały jego moc pijąc wodę ze studni i jedząc kaszę gryczaną. Były zdrowsze? Dłużej żyły? Tak. My niestety żyjemy w innych czasach i pijemy wodę tak bogatą w chlor, że nie ma co spodziewać się w niej krztyny krzemu. Zobaczmy więc, jak stan naszego zdrowia poprawi suplementowanie krzemu.

Błonnik witalny na wiosenne oczyszczanie i nie tylko
Od dawna wiadomo, że w naszej diecie powinniśmy zwrócić uwagę na błonnik. Jego zaletą są: naturalne pochodzenie roślinne i wielokierunkowe działanie zdrowotne. Przyjrzyjmy się korzystnemu wpływu działania błonnika witalnego na nasz organizm.

Kleszcze - niebezpieczeństwo w lesie i na trawie
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które są zmorą lasów i terenów krzaczastych. Nie oznacza to jednak, że kleszcza nie załapiemy leżąc na trawniku przed domem. Na kleszcze należy uważać już od marca aż do końca października. Bowiem w tym okresie są najbardziej aktywne.

Wiosenne porządki - czyli jak chlorofil wspomaga nasz organizm
Właściwości chlorofilu. W jaki sposób chlorofil wpływa na nasze zdrowie? W jakiej postaci można zażywać chlorofil? Kiedy najlepiej zażywać preparaty zawierające w swoim składzie chlorofil?

Moda na odkwaszanie czy realny warunek życia w zdrowiu?
Od jakiegoś czasu telewizja i internet huczą o zakwaszeniu organizmu. Na prozdrwotnych stronach internetowych i w magazynach o zdrowiu można znaleźć multum informacji o zdrowym odżywianiu i jego pozytywnym wpływie na równowagę kwasowo-zasadową. Przyjrzyjmy się więc i my temu problemowi.

Sterole roślinne w walce z nadmiarem cholesterolu
Zewsząd docierają do nas informacje o negatywnym wpływie na zdrowie nadmiernej ilości cholesterolu. Poza tradycyjnymi lekami - statynami, które przepisuje lekarza na receptę można wspomagać się fitosterolami, czyli roślinnymi sterolami. Ich obecność w produktach spożywczych jest mocno podkreślana w niektórych margarynach, jogurtach, serkach, majonezach. Produkty te dedykowane są osobom z nadmiarem złego cholesterolu. Oczywiście jest to jedynie działanie wspomagające. A najlepsze efekty osiąga się stosując sterole wraz z dietą lekkostrawną i ćwiczeniami. Czy warto kupować takie produkty i czy każdy z nas może je bezkarnie zażywać?