Porady farmaceuty
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy
Porady farmaceuty
Sól szkodzi zdrowiu? Niekoniecznie!
Oczywiście stwierdzenie, że sól szkodzi zdrowiu, jest jak najbardziej prawdziwe, wymaga jednak pewnego dookreślenia. Bardziej poprawnie byłoby powiedzieć, że to nadmiar soli szkodzi zdrowiu! Nie można zupełnie jej demonizować, wszak jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu! Ten artykuł nie ma na celu zrehabilitowania soli, a jedynie uświadomienie jej roli w organizmie oraz wskazanie korzyści płynących z jej ograniczenia i zastąpienia tej tradycyjnej białej zdrowszą solą himalajską lub morską.
Porady farmaceuty
Termometr elektroniczny - jaki wybrać?
Porządnie wyposażona domowa apteczka oprócz podstawowych leków oraz opatrunków i bandaży powinna zawierać również termometr. Archaiczne termometry rtęciowe, które jeszcze nie tak dawno temu były jedynym ogólnie dostępnym sprzętem do pomiaru temperatury, zostały już niemal całkowicie wycofane. Teraz nadszedł czas termometrów elektronicznych. Producenci szybko adaptują nowinki techniczne do udoskonalania swoich wyrobów. A prym wśród nich wiedzie firma Tecnimed.
Porady farmaceuty
Inhalatory - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy
Nie od dziś wiadomo, że inhalacje to doskonała forma leczenia chorób układu odpornościowego, a dobry inhalator to prawdziwy skarb. Jednak szeroki wybór asortymentu sprawia, że coraz trudniej wybrać ten najlepszy. Producenci kuszą ceną, niewielkimi wymiarami, prześcigają się w modyfikacjach i chwalą doskonałymi parametrami, które dla laika niewiele znaczą. Jeśli poszukujesz odpowiedniego inhalatora, dowiedz się kilku ważnych rzeczy, a także sprawdź, dlaczego to parametry techniczne, a nie wygląd, powinny decydować o zakupie!
Porady farmaceuty
Plaga przedszkoli i szkół - wszawica
Wbrew powszechnym opiniom wszawica dotyka dzieci i dorosłych pochodzących ze wszystkich warstw społecznych w takim samym stopniu. Występowaniu pasożytów sprzyja nie brak higieny i bieda, ale duże skupiska ludzi. Najnowsze badania wskazują, że częściej z wszawicą zmagają się wielkie miasta niż wsie! Dowiedz się, jak pomóc sobie i swoim najbliższym uniknąć społecznego wykluczenia z powodu wszy!
Porady farmaceuty
Oto prawdziwa królowa wszystkich kasz – kasza jaglana!
Trudno wymienić jednym tchem wszystkie rodzaje kasz – gryczana, jęczmienna, krakowska, pęczak i jeszcze wiele, wiele innych, a wśród nich i ona – jej wysokość kasza jaglana. Naładowana witaminami i minerałami, zdrowa, pyszna, łatwo dostępna i tania! Aż trudno uwierzyć, że mimo tych niewątpliwych zalet, nadal popularnością przegrywa choćby z ryżem lub makaronami. Kasza jaglana potrzebuje należnego jej rozgłosu! Wielu znanych szefów kuchni lobbuje za jej powrotem na polskie talerze. Sprzyja temu również zwiększająca się świadomość konsumentów i silny trend, jakim jest zdrowe odżywianie.
Leczenie naturalne
Kawa łagodna dla żołądka - to nie śniło się nawet filozofom
Poranne espresso powoduje u Ciebie problemy żołądkowe? Mimo to nie wyobrażasz sobie początku dnia bez dawki kofeiny, nie mówiąc już o kolejnych porcjach wypijanych w ciągu upływających godzin, które ponownie generują refluks i nadkwaśność. Zaczynasz podejrzewać, że coś jest na rzeczy! Ale jako zdeklarowany kawosz nie widzisz innego wyjścia – mała czarna musi być! Zgagę trzeba będzie przetrwać! A gdyby tak ktoś powiedział Ci, że wcale nie musisz się z nią męczyć? Że kawa łagodna dla żołądka istnieje i nie jest to żadna tam zbożowa inka? To prawdziwa włoska kawa o doskonałym smaku i wyśmienitym aromacie – Bristot Gentile.
Porady farmaceuty
Mądrość podróżnika, czyli jak właściwie skompletować apteczkę na wyjazd ?
Jadąc na wakacje, powinniśmy pomyśleć o małym zabezpieczeniu w postaci odpowiednio zaopatrzonej apteczki. Po co? No cóż, na wakacjach pozwalamy sobie na więcej, często nie myśląc o skutkach. A kiedy przedobrzymy ze słońcem, alkoholem czy jedzeniem dobrze mieć pod ręką coś, co nam pomoże, zamiast w panice szukać apteki. Przygotowując taką podróżną apteczkę, trzeba wziąć pod uwagę, dokąd jedziemy, czym jedziemy, a także z kim. Inaczej będzie wyglądała apteczka rodzinna, a inaczej apteczka górskiego wędrowca.
Porady farmaceuty
Co na komary? - czyli jak chronić się przed ukąszeniami komarów
Wakacyjne miesiące oznaczają długo wyczekiwany relaks. Sezon grillowy w pełni, pogoda sprzyja pieszym wycieczkom i weekendom na działce. Słodkie leniuchowanie często jednak zakłóca uciążliwe brzęczenie nad uchem. Komary, muchy, pszczoły, osy, meszki czy kleszcze – Ci nieproszeni goście potrafią skutecznie uprzykrzyć najpiękniej zapowiadający się wypoczynek! Jak uniknąć takich sytuacji z komarem w roli głównej? Wcale nie musisz barykadować drzwi i okien, wystarczą odpowiednie preparaty oraz kilka domowych trików. A gdy już zdarzy się jakieś ukąszenie, istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym szybko i efektywnie złagodzisz ból i swędzenie.
Pielęgnacja
Biel jest ok - jak wybielić zęby w domu?
Większość osób twierdzi, że zęby to ich największy kompleks, a śnieżnobiały uśmiech to coś, o czym marzą. Aktorzy i celebryci prezentują garnitur bielutkich zębów i choć zdajemy sobie sprawę, że uśmiech rodem z Hollywood nie jest szczytem naturalności, wydaje nam się, że to właśnie ideał, do którego dążymy, bo każdy z nas chce olśniewać. Najskuteczniejszym sposobem na wybielenie zębów jest oczywiście wizyta u stomatologa. Zabiegi nie należą do najtańszych, dlatego warto sięgać po systemy wybielające, które można stosować w domu.
Porady farmaceuty
Zamieszanie wokół tryptofanu, czyli dlaczego trzeba go przyjmować?
Aminokwasy to substancje budulcowe m.in. białek, enzymów i neuroprzekaźników. Niektóre z nich mogą być wytwarzane w organizmie (aminokwasy endogenne), pozostałe natomiast muszą być dostarczane do organizmu wraz z dietą (aminokwasy egzogenne). Tryptofan zalicza się do tych drugich. Jest to organiczny związek chemiczny obojętny elektrycznie. Posiada on łańcuch boczny bazujący na szkielecie indolu. W organizmie tryptofan pełni istotną funkcję – jest prekursorem wielu ważnych związków, w tym serotoniny czy niacyny. Warto wiedzieć, że poziom tryptofanu obniża się z wiekiem, a jego całkowite stężenie w organizmie jest najniższe spośród wszystkich aminokwasów.
Porady farmaceuty
Lukrecja – najsłodsze lekarstwo świata
Kiedy słyszysz słowo 'lukrecja', Twoja pierwsza myśl to zapewne wspomnienie z dzieciństwa – smak pysznego, słodkiego cukierka. Jako dziecko nie zdawałaś sobie sprawy, że Twoje ulubione słodycze to także środek o działaniu leczniczym. Okazuje się, że lukrecja jest pomocna w wielu różnych schorzeniach i dolegliwościach. Najczęściej dostępna jest w suplementach, jak również jako składnik herbatek ziołowych i produktów spożywczych. Mało tego, jako składnik kosmetyków potrafi zdziałać cuda.
Porady farmaceuty
Morwa biała - dar Matki Ziemi dla cukrzyków i nie tylko
Dziś słów kilka o morwie białej. Jest to drzewo, które z powodzeniem rośnie w Polsce i daje nam wartościowe owoce, liście a nawet korzenie. Dzięki nim morwa biała jest znana od dawna nie tylko jako remedium na podwyższony poziom cukru, ale również jako pomoc w zaparciach, wrzodach żołądka, obfitych krwawieniach.
Porady farmaceuty
Wody lecznicze w naszym domu
Woda stanowi podstawę każdego życia, o tym wiemy wszyscy. Jednak nie każdy ma świadomość, że oprócz zwykłej wody z kranu czy wody butelkowanej, do kupienia są również wody lecznicze.
Porady farmaceuty
W kurkumie drzemie siła!
Nigdy nie słyszałaś o niesamowitych właściwościach ostryżu? Nie znasz jego charakterystycznego smaku i zapachu? Wiele tracisz! To, co w Indiach wiadome było od stuleci, zostało potwierdzone badaniami wielu ośrodków badawczych i organizacji zajmujących się zdrowiem. Kurkuma to remedium na wiele dolegliwości. Nic dziwnego, że najwięcej publikacji w ostatnim czasie poświęconych jest właśnie jej cudownym właściwościom. Jak stosowanie tej orientalnej przyprawy może wpłynąć na Twoje zdrowie?
Porady farmaceuty
W walce z cholesterolem, czyli co nieco o monakolinie K
Jestem zdania, że cholesterol jest nam niezbędny do życia i nie wolno nam toczyć z nim bezsensownej walki, gdy jest na poziomie lekko odstającym od normy. W przypadku znacznie zawyżonych ilości cholesterolu i trójglicerydów w badaniach należy udać się do lekarza i przyjmować leki na receptę. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz tego zrobić, wspomagasz się dietą i chcesz spróbować czegoś nieagresywnego, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, że zawsze możesz też pobiegać, pójść na spacer z psem, na basen lub siłownię. Decyzja należy do Ciebie.
Porady farmaceuty
Pokarm Majów również dla nas? - czyli o nasionach Chia
Nasiona chia - brzmi egzotycznie? I dobrze, gdyż nasiona te pochodzą od rosnącej w Ameryce Południowej szałwii hiszpańskiej. Znane już od czasów Majów i Azteków maleńkie nasiona chia były i nadal są doskonałym źródłem kwasów Omega 3, wielu witamin i minerałów. Wszystko dobrze, ale jakby tu ,,ugryźć’’ ten relikt przeszłości?
Porady farmaceuty
Czy eko znaczy organic? O rodzajach kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne, organiczne i ekologiczne - dla przeciętnego konsumenta terminy te często używane są jako synonimy. Na pierwszy rzut okaz tak jest, lecz w rzeczywistości o przynależności kosmetyków do poszczególnych grup decydują subtelne różnice. Poniżej przegląd kosmetyków przyjaznych nie tylko naszej skórze, ale także i środowisku.
Porady farmaceuty
Znaczenie białka konopnego w diecie
Od kiedy pojawiły się doniesienia o skuteczności działania konopi indyjskich np. w leczeniu nowotworów, na rynku pojawiły się preparaty zawierające w swoim składzie nasiona konopi siewnej, która dopuszczona jest do obrotu w naszym kraju. Nie jest to oczywiście konopia indyjska i nie posiada tych samych właściwości ale jej najcenniejszym składnikiem jest tzw. białko konopne będące doskonałym źródłem egzogennych aminokwasów, witamin, minerałów no i oczywiście białka.
Porady farmaceuty
Słodkie i zdrowe - to, jest możliwe, czyli czym słodzić, żeby sobie nie zaszkodzić?
Media donoszą, iż odsetek osób otyłych nieustannie rośnie, a liczba cierpiących na cukrzycę stale się powiększa. Jednym z czynników powodujących te schorzenia jest nadmierna ilość spożywanego białego cukru, czyli sacharozy. Cukier krzepi - jak głosiło niegdysiejsze hasło, teraz to tylko pusty slogan, cukrowi bliżej do hasła "biała śmierć". Niestety dziś niemal każdy produkt dostępny na rynku zawiera sacharozę, glukozę lub fruktozę. Ciekawą alternatywą wydają się coraz popularniejsze ostatnio naturalne słodziki z grupy cukroli - ksylitol i erytrol. Są równie słodkie, co tradycyjny cukier, ale nie wywołują reperkusji zdrowotnych.
Porady farmaceuty
Lampa Sollux - czyli lecznicze światło
Naświetlanie promieniowaniem podczerwonym - brzmi groźnie i specjalistycznie? Nic bardziej mylnego, gdy pod uwagę bierzemy źródło takiego promieniowania dostępne w powszechnej sprzedaży do użytku domowego. Mam na myśli lampy Sollux, które od wielu lat są dostępne na rynku dla każdego.Lampy Sollux to idealna alternatywna w przypadku, gdy mamy dość łykania tabletek, smarowania nieskutecznymi maściami i biegania do gabinetu fizjoterapeutycznego.
Porady farmaceuty
Co nieco o spirulinie, czyli jak algi morskie wpływają na zdrowie naszych dzieci i nas samych?
Spirulina to alga morska o przepięknym szmaragdowozielonym kolorze. Aztekowie już dawno, dawno temu nazwali ją dość dosłownie - “odchody kamienia” - Tecuitlatl. Mimo tej niezbyt zachęcającej nazwy docenili jej wartość. Myślę, że i my powinniśmy dać szansę swojemu zdrowiu i zwrócić się w kierunku natury. Oczywiście nie będziemy chodzić po dnie jeziora np. Czad i zeskrobywać alg z kamienia ale warto skorzystać z gotowych preparatów o dobrej jakości.