Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Porady farmaceuty

Najnowsze wpisy

Pozostałe wpisy

Pulsoksymetr - co dokładnie mierzy?

Pulsoksymetr - co dokładnie mierzy?

Pulsoksymetr zyskał szeroką rozpoznawalność w okresie pandemii koronawirusa. Urządzenie to służy do pomiaru saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem, do niedawna było wykorzystywane niemal wyłącznie w placówkach medycznych. Obecnie stanowi wyposażenie wielu domowych apteczek, mimo że niektórzy nadal nie do końca wiedzą, jak działa pulsoksymetr napalcowy oraz w jaki sposób stosować pulsoksymetr w chorobie Covid-19.
Dieta w chorobie nowotworowej

Dieta w chorobie nowotworowej

Odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania jest ważny niezależnie od stanu zdrowia, jednak w przypadku osób ciężko i przewlekle chorych codzienna dieta ma kluczowe znaczenie! Wycieńczony chorobą i leczeniem organizm wymaga zwiększonej porcji kalorii oraz składników odżywczych. Żywienie pacjenta onkologicznego jest trudne, bowiem wielu z nich cierpi na brak apetytu lub jest niezdolnych do spożywania normalnych posiłków, dlatego też dieta w chorobie nowotworowej – szczególnie dieta przy chemioterapii – bazuje na specjalnych wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych preparatach dostępnych w aptekach.
Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Każdy, kogo czeka kolonoskopia, obawia się najgorszego. Faktycznie badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, zaś przygotowania do zabiegu są dość długie i uciążliwe. Niemniej jednak kolonoskopia diagnostyczna jest najważniejszym badaniem stosowanym w rozpoznawaniu i monitorowaniu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego!
Test na koronawirusa - Covid-19 - wykonaj go w domu

Test na koronawirusa - Covid-19 - wykonaj go w domu

Specjaliści zgadzają się jednogłośnie, że testy wykrywające zakażenie SARS-CoV-2 są jednym z istotnych elementów walki z pandemią. Obecnie do diagnostyki laboratoryjnej wykorzystywane są rekomendowane przez WHO testy genetyczne wykonywane metodą RT-PCR oraz pomocniczo testy immunologiczne. W aptekach nabyć można również test na koronawirusa do samodzielnego wykonania. Jakie testy można wykonać bez pomocy specjalisty i czym różnią się testy na Covid-19?
Gastroskopia - wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu!

Gastroskopia - wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu!

Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych wykorzystywanych w rozpoznawaniu chorób układu pokarmowego takich jak np. wrzody żołądka czy też rak przełyku i żołądka. Ponadto w trakcie gastroskopii można dokonać drobnych „napraw” np. zatamować krwawienie w przełyku lub wyciąć polipy. Jakie są wskazania do wykonania badania gastroskopowego? Jak się do niego przygotować? Czy badanie jest refundowane przez NFZ?
Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu przez odbyt specjalistycznego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jest to podstawowe badanie służące do rozpoznania wszelkich nieprawidłowości oraz chorób jelita grubego. Przed wykonaniem badania jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego też niezbędne jest przestrzeganie zaleceń ogólnych. Jak wygląda prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii i jak powinna wyglądać dieta przed wykonaniem badania?
Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?

Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?

Dzięki językowi jesteśmy w stanie rzuć oraz rozdrabniać pokarm, odczuwać smaki spożywanych potraw, a przede wszystkim prawidłowo mówić. Język zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, a jego powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, która u zdrowego człowieka powinna być wilgotna i różowa – nie powinny wystąpić na nim żadne zmiany. Biały nalot na języku, obrzmienie języka czy nadmierne pieczenie może świadczyć o rozwijającej się infekcji jamy ustnej bądź o innych chorobach.
Nutridrink - żywienie medyczne dostępne w Twoim domu

Nutridrink - żywienie medyczne dostępne w Twoim domu

Opieka nad osobą chorą to poważne wyzwanie, któremu nie uda się podołać bez konkretnego planu. Pacjent w trakcie specjalistycznego leczenia lub w okresie rekonwalescencji wymaga wsparcia emocjonalnego, ciepła i odpowiedniego żywienia. Choć z apetytem w chorobie bywa różnie, to nie można dopuścić do stanu niedożywienia, a żywienie medyczne w domu to wbrew pozorom nic trudnego.
Probiotyk wysokiej jakości

Probiotyk wysokiej jakości

Probiotyk wysokiej jakości, czyli jaki? Po probiotyk w kapsułkach najczęściej sięgamy w trakcie antybiotykoterapii, ale to nie jedyne słuszne zastosowanie! Do zaburzenia flory bakteryjnej jelit dochodzi w wielu sytuacjach, a jak wiadomo zdrowe jelita, to gwarancja dobrego zdrowia całego organizmu!
Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Dobra pasta do zębów, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz utrzymanie dyscypliny higienicznej tj. regularne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie, pozwala na uniknięcie poważnych problemów stomatologicznych. Czy zdarza się Wam rozstrzygać dylemat: myć zęby przed, czy po śniadaniu? Ta wiedza może okazać się bezcenna, a my spróbujemy Wam wyjaśnić, dlaczego kolejność ma znaczenie!
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - jak sobie z nim poradzić?

Zwykle nietrzymanie moczu kojarzy się z dolegliwościami wieku podeszłego, jednak niemal każda kobieta, która była w ciąży, doskonale zna tę wstydliwą przypadłość z własnego doświadczenia. Jakie czynniki wpływają na rozwój tego schorzenia? Jak mu zapobiegać? Czy każda kobieta jest skazana na nietrzymanie moczu po porodzie?
Test owulacyjny - jaki wybrać?

Test owulacyjny - jaki wybrać?

Testy owulacyjne, nazywane również testami płodności mogą okazać się niezwykle przydatne dla par starających się o upragnioną ciążę. W związku z tym, iż cykle kobiece są nieregularne bardzo trudno samodzielnie określić dzień jajeczkowania, czyli dzień, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Jak dokładnie działa test owulacyjny, jak go wykonać i jak interpretować wyniki?
Stłuczenia i opuchnięcia - jak przeciwdziałać?

Stłuczenia i opuchnięcia - jak przeciwdziałać?

Zwykle bywa tak – chwila nieuwagi i uraz gotowy! O ile w przypadku złamań kości i skręceń stawów należy niezwłocznie zgłosić się po specjalistyczną pomoc, ze stłuczeniami i ich objawami, czyli obrzękiem i siniakami można poradzić sobie samemu, tylko w jaki sposób to zrobić? Jak złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk w miejscu urazu? Jaki żel na stłuczenia powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce?
Czym można, a czym nie można popijać leków?

Czym można, a czym nie można popijać leków?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że niektóre leki mają specyficzne wymagania odnośnie do tego, czym je popijać. Nagminnie zdarzają się przypadki, że tabletkę popija się kawą lub, co gorsza, alkoholem! Takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne i grozi poważnymi konsekwencjami! Nie wiesz, czym można popijać leki? Najlepiej przed zastosowaniem danego preparatu przeczytać ulotkę, tam zawsze znajdują się informacje na temat tego, czym można, a czym nie można popijać leków!
Które witaminy warto brać na jesień?

Które witaminy warto brać na jesień?

Lato powoli się kończy, a wraz z nim sezon bogaty w pełne witamin i innych cennych składników owoce i warzywa. Aby wspomóc organizm w okresie infekcyjnym, który nadchodzi wielkimi krokami, należy zacząć już myśleć o jesiennej suplementacji. Witamina A? Witamina C? Witamina D? Które witaminy warto brać na jesień? Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim te, które wzmocnią organizm i wspomogą prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego!
Probiotyk - przed czy po zażyciu antybiotyku?

Probiotyk - przed czy po zażyciu antybiotyku?

To, że podczas antybiotykoterapii należy przyjmować probiotyki, wiedzą chyba wszyscy! Ale z tym, jaki probiotyk wybrać i jak go poprawnie przyjmować, wiele osób nadal ma problem. Aby probiotykoterapia przyniosła pożądany efekt, musi być stosowana w odpowiedni sposób. Najwięcej wątpliwości budzi to, czy probiotyk można stosować wraz z antybiotykiem, czy należy zachować określony odstęp między przyjmowaniem tych preparatów.
Co na ugryzienia i ukąszenia meszek i komarów?

Co na ugryzienia i ukąszenia meszek i komarów?

Wszyscy kochamy wakacje, słońce i leniuchowanie na świeżym powietrzu. Jest tylko jeden problem – robactwo! Meszki, komary i kleszcze to trio, którego nikt nie zaprasza na weekend na działce, mimo to zawsze się zjawia, w dodatku bardzo licznie. Jak można chronić się przed bolesnymi ugryzieniami i ukąszeniami? Jakie preparaty na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?
Witamina D na lato? Kiedy słońce może nie wystarczyć?

Witamina D na lato? Kiedy słońce może nie wystarczyć?

Skoro witamina D określana jest mianem witaminy słońca, to czy latem konieczna jest jej suplementacja? Czy stosowanie preparatów z witaminą D w miesiącach od kwietnia do września jest bezpieczne i nie grozi przedawkowaniem cholekalcyferolu? Co należy wiedzieć o prawidłowym wakacyjnym suplementowaniu witaminy D?
Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie

Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie

Witamina E to silny antyoksydant, który przyczynia się między innymi do opóźnienia procesów starzenia, stąd też często nazywany jest witaminą młodości lub witaminą płodności. Przeciwutleniacz znajdziemy nie tylko w kosmetykach, ale także w formie leków lub suplementów: witamina E w kapsułkach, witamina E w kroplach czy witamina E w tabletkach. Jaka jest jej rola w organizmie, jakie mogą być objawy jej niedoboru?
Jak wyciągnąć kleszcza? -  kilka sposobów

Jak wyciągnąć kleszcza? - kilka sposobów

Sezon na kleszcze w pełni! Wakacje rozpoczęte, a wraz z nimi wycieczki i beztroski wypoczynek na łonie natury. Niestety z roku na rok kleszczy jest coraz więcej, a wraz z ich namnażaniem się zwiększa ryzyko, że zaatakuje i Ciebie! Kleszcz, choć maleńki atakuje podstępnie. Wybiera najlepsze do żerowania miejsce, a wkłucie, choć głębokie jest całkowicie bezbolesne. Jak wyciągnąć kleszcza, jakie przyrządy do wyciągania kleszczy używać i gdzie zwrócić się o ewentualną pomoc?
Przyjmowanie antykoncepcji podczas kuracji antybiotykiem

Przyjmowanie antykoncepcji podczas kuracji antybiotykiem

Antykoncepcję definiuje się jako zbiór metod lub środków służących zapobieganiu ciąży. To, jaką metodę świadomego planowania rodziny zastosujemy, zależy od wieku, stanu zdrowia, a także od naszych przekonań moralnych. Często wybór pada na hormonalne środki antykoncepcyjne – głównie pigułki doustne, ale ich skuteczność zależy od wielu czynników – w tym od przyjmowanych leków. Czy w tym świetle antybiotyk a antykoncepcja mogą się wykluczać?
pixel